Morálna inteligencia predstavuje nový konštrukt, ktorý hovorí o hodnotách, charaktere, etike a morálke jednotlivca v kontexte rozhodovania sa či riadenia ľudí.
Naše rozhodovanie je ovplyvnené mnohými faktormi a rôznou motiváciou. Môžu byť za ňou zodpovednosť a čestnosť, ale i zisk, spoločenský tlak či osobné ambície. Prijať zodpovednosť za rozhodnutie a znášať dôsledky by malo byť samozrejmosťou. Dôsledky je však veľakrát ťažké predpokladať. Ako sa rozhodnúť správne, spravodlivo, čestne a minimalizovať možné negatívne dopady? Práve morálna inteligencia je prediktorom toho správneho postupu, či už ide o osobné dilemy, spoločenské, alebo ekonomické otázky.
Návrat k hodnotám
Už Tomáš Baťa v roku 1932 hovoril v súvislosti s hospodárskou krízou o mravnej chudobe ako o hlavnej príčine ekonomického úpadku: „Potrebujeme mravné stanoviská k ľuďom, práci a verejnému majetku, nepodporovať podvodníkov, nerobiť dlhy, nevyhadzovať hodnoty za nič, nevydierať pracujúcich, ale pracovať a šetriť. Je to žiaducejšie a čestnejšie.“
Koncept morálnej inteligencie nepatrí len do filozoficko-historického kontextu, ale uplatňuje sa najmä pri vedení alebo riadení ľudí, teda v politike i v manažérskej sfére. Je predpokladom úspešného a férového behu na dlhé trate, pevne postavených základov a ideálnej stratégie rozhodovania a fungovania.

Na čo nám je morálna inteligencia?
Koncept morálnej inteligencie vychádza z definície sociálnej inteligencie a hovorí o spôsobilosti účelne a najmä morálne riešiť sociálnej problémy. Inteligencia hovorí o schopnosti rýchlej a správnej orientácie v nových situáciách, ktorá sa zakladá na rýchlom postrehu, správnom zhodnotení potrebných informácií a na vyvodení správnych záverov. Morálna inteligencia je schopnosť, ktorou jednotlivec disponuje, ak rieši situácie s morálnym problémom morálne správne, čestne a spravodlivo. Dodržiavanie etických princípov je základom pre rozvoj v každom smere, či už ide o firemné prostredie, alebo o spoločnosť. Výnimočné uplatnenie má tiež v ekonomickej oblasti. Morálna inteligencia je veľmi potrebnou zložkou osobnosti pri riadení ľudí a leadershipe.
Zlaté pravidlo
„Existuje veľmi jednoduché tzv. zlaté pravidlo morálky – správaj sa k iným tak, ako chceš, aby sa oni správali k tebe.„
Morálna inteligencia stojí na primárnych cnostiach, na integrite, zodpovednosti, empatii a je akýmsi vnútorným kompasom, ktorý nám prirodzene ukazuje smer v situáciách morálnej dilemy. Je veľmi dôležité a dlhodobo osvedčené v praxi používať tento kompas a minimalizovať iné nežiaduce vplyvy, ktoré by mohli viesť k nesprávnemu alebo nečestnému rozhodnutiu s negatívnymi dôsledkami. Na konci dňa je totiž každý so sebou, svojím svedomím a svojimi emóciami sám.
Pre magazín GOODWILL
Foto: canva.com