Umenie správneho rozhodnutia

Rozhodovanie je jednou z našich každodenných úloh. Niekedy je ľahšie, inokedy ťažšie a s rôznymi dôsledkami. Ako robiť správne rozhodnutia?

Rozhodovanie je jednou z našich každodenných úloh. Niekedy je ľahšie, inokedy ťažšie a s rôznymi dôsledkami. Ako robiť správne rozhodnutia?

Každodenne sa stretávame s potrebou menších či väčších a významnejších rozhodnutí. Niektoré ovplyvnia nasledujúce chvíle a niektoré naše či ďalšie životy a generácie. Rozhodovanie môže niesť určitú mieru rizika, a preto je dôležité sa rozhodovať čo najsprávnejšie a s čo najmenšími negatívnymi dôsledkami. Tie sa môžu ukázať hneď, ale často až po dlhšom období.

Čo ovplyvňuje naše rozhodnutia?

Faktorov, ktoré sa podieľajú na našich úsudkoch a rozhodnutiach, je určite veľa. Môžu byť racionálne, ale i emocionálne. Dôležitým faktorom je tiež naša osobnosť, vlastnosti, charakter, morálne hodnoty. Je však potrebné spomenúť aj vplyv okolia a sociálny kontext. Dobre vieme, čo nechceme a čo nám kazí cestu k úspechu. Negatívne skúsenosti nám ukazujú, čoho sa vyvarovať, ale čo presne tvorí úspech nevieme. Riešenia často spočívajú vo vyhýbaní sa problémom a nešťastiu.

Zaujímavým prvkom pri našom rozhodovaní je zdôvodnenie. Nech sa rozhodneme akokoľvek a vieme si to zdôvodniť, cítime sa spokojní. Avšak naše zdôvodnenia môžu byť niekedy úplne iracionálne až absurdné. Napriek tomu majú tú čarovnú moc uspokojiť nás alebo ostatných, ktorým svoje konanie zdôvodňujeme.

Kedy a ako je dôležité

Čím významnejšie je naše rozhodovanie, tým väčšiu únavu a výdaj energie nám môže spôsobiť. Ak zažívame náročné obdobie a musíme prijať veľa ťažkých rozhodnutí, únava môže urobiť svoje a poznačiť kvalitu rozhodnutia. Ako príklad z praxe môžem uviesť jeden kolektív, v ktorom ktosi šikovne spozoroval, že manažér trpí po obede únavou a pod jej ťarchou odsúhlasí takmer všetko. Prefíkaní podriadení začali túto chvíľu zneužívať a po rozhodnutia si chodili práve v tomto čase, až kým si to manažér neuvedomil a nemusel naprávať škody spôsobené svojou únavou.

Čím významnejšie je naše rozhodovanie, tým väčšiu únavu a výdaj energie nám môže spôsobiť.

Strach z neznámeho

Ľahšie a jednoduchšie sa rozhodujeme o veciach, ktoré poznáme a s ktorými máme skúsenosti. Ak prídeme do kontaktu s niečím neznámym, naše rozhodnutie to výrazne ovplyvňuje. Tu prichádza do popredia faktor času. Potrebujeme sa rozhodnúť rýchlo alebo máme čas? Ak máme priestor na získavanie potrebných nových informácií, analýzu a konzultáciu, bude naše rozhodovanie prácnejšie, ale pravdepodobne správnejšie. Minimálne my z neho budeme mať lepší pocit. Ak sa potrebujeme rozhodnúť rýchlo, často je to lotéria, pri ktorej sa snažíme používať niečo ako inštinkt. Alebo, inak povedané, použijeme rôzne mentálne skratky, heuristiky, ktoré okamžite vyhodnotia naše znalosti, skúsenosti, pocity, dojmy a pretavia ich do rýchleho rozhodnutia.

Pozor na emócie

Tie sú pri rozhodovaní často pascou. Aká je naša motivácia k výslednému rozhodnutiu? Nie je to náhodou hnev? Alebo súcit? Alebo vplyv inej osoby, ktorá sa nás snaží manipulovať a uhádla naše slabé miesto? Či dokonca „motivačné faktory“, ako napríklad rôzne odmeny, prémie a bonusy? Pri úvahe o finančnej motivácii treba spomenúť fenomén s názvom „motivationcrowding“, ktorý hovorí o tom, že ak sa pre niečo rozhodneme z morálnych dôvodov a niekto nám potom ponúkne peniaze, znehodnotí naše rozhodnutie a dosiahne presný opak.

Prečo sa rozhodujeme tak, ako sa rozhodujeme

Na svete je veľa teórií o procese rozhodovania a každá má svoje opodstatnenie. Teória očakávaného úžitku hovorí tom, že ak sa rozhodujeme o riziku a neistote, racionálne vyberáme medzi možnosťami na základe porovnávania ich očakávanej hodnoty. Očakávanie je presvedčenie o pravdepodobnosti hodnoty želaného výsledku. Táto teória môže byť veľmi užitočná, ale nie pri všetkých rozhodnutiach a dokonca ani pri väčšine. Teória vyhliadok zohľadňuje ďalšie faktory, ako napríklad súčasný stav. Laicky povedané, ak má niekto veľa peňazí a príde o ne, je smutný, ale ak má niekto málo peňazí a zarobí niečo, napriek tomu, že má celkovo menej ako ten prvý, jeho vyhliadky sú optimistické.

Význam emócií i rozhodnutia

Veľkým výkričníkom býva pri posudzovaní možností snaha vyhnúť sa sklamaniu a negatívnym emóciám, ktoré nebudeme vedieť uniesť. Pri teórii ľútosti je základným predpokladom, že na naše rozhodnutie má vplyv možná ľútosť a sklamanie. Rozhodujeme sa teda pre možnosť, ktorá má väčšiu pravdepodobnosť, že nám prinesie pozitívne emócie. Význam pri posudzovaní a rozhodovaní má určite aj teória sociálneho posudzovania, ktorá stojí na usudzovaní zo skúseností, z pochopenia fungovania sveta a predchádzajúcich rozhodnutí.

Rozhodujeme sa teda pre možnosť, ktorá má väčšiu pravdepodobnosť, že nám prinesie pozitívne emócie.

Tipy pre správne rozhodovanie

  • Zvážte mieru emócií a na koľko vás ovplyvňujú pri rozhodovaní o konkrétnej veci.
  • Snažte sa na situáciu pozrieť z nadhľadu. Užitočná je technika, pri ktorej sa na situáciu pozeráme z horného rohu miestnosti.
  • Zvážte dôsledky svojho rozhodnutia, krátkodobé i dlhodobé. Tu je užitočné použiť napríklad pravidlo 15, teda ako naše rozhodnutie bude vyzerať o 15 minút, 15 dní, 15 mesiacov či 15 rokov?
  • Použite kritické myslenie a snažte sa získať o rozhodnutí čo najviac relevantných informácii.
  • Pri rozhodovaní môžeme použiť aj modelovanie situácie a doslovné hranie sa s možnosťami.

Pre magazín GOODWILL

Foto: Freepik.com/wayhomestudio, canva.com