Autogénny tréning vám zmení život

Autogénny tréning pôsobí proti stresu, zvyšuje odolnosť a celkovo zlepšuje stav organizmu. Najlepšie na ňom je, že si tento malý-veľký zázrak môžete dopriať kedykoľvek potrebujete.

Autogénny tréning je najrozšírenejšou relaxačnou technikou v západnej psychológii. Umožňuje zažiť hlboké uvoľnenie a upokojenie. Vďaka tomu pôsobí nielen duševne, ale aj telesne, a pomáha organizmu celkovo zlepšiť psychiku i zdravie. V dnešnej vystresovanej dobe je vynikajúcim prostriedkom pre zvládanie stresu, negatívnych dôsledkov stresu a zvyšovanie odolnosti voči náročným situáciám.

Benefitom je zlepšenie sebavedomia a sebadôvery, radosť zo života a celkovo kvalitnejší a šťastnejší život.

Na čo je určený?

Autogénny tréning sa využíva pri liečbe stresu, porúch spánku, úzkosti, depresie, rôznych porúch a ochorení ale oceňujú ho i športovci a dokonca kozmonauti pre uvoľnenie a zlepšenie výkonu. Pomáha tiež pri psychosomatických ochoreniach. Celkovo sa budete pri praktikovaní AT cíti uvoľnenejší, rozvážnejší, sebaistejší a budete riešiť problémy s nadhľadom. Jeho efekt je porovnávaný s antidepresívami, či liekmi na spanie, nemá však žiadne nežiadúci účinky.

Na základe desiatok vedeckých štúdií je považovaný za „základné terapeutikum„.

Ako to funguje

Zámerom autogénneho tréningu je, aby ste si stav hlbokého uvoľnenia a upokojenia mohli po zacvičení odborníkom navodiť sami, teda bez sprievodu psychológa. Pomocou formuliek sa dostanete do hypnoidného stavu, teda hypnóze podobnému, a „preladíte“ svoj organizmus. Takto uvoľníte napätie, upokojíte nervovový systém, zharmonizujete svoje fungovanie. Rozšíria sa cievy, utíši sa činnosť srdca, pulz, dýchanie, svoju činnosť naštartuje parasympatikový systém a organizmus sa začne zotavovať. 

Čo sa pri autogénnom tréningu deje?

Autogénny tréning možno robiť v sede na stoličke alebo pri ňom ležať. Trvanie je 2-12 minút a možno ho flexibilne prispôsobovať podľa potreby. Ideálne je ho realizovať 1-3 krát denne a venovať sa mu pravidelne. Ak sa vám to zdá na prvý pohľad náročné, verte, že sa na tieto chvíle budete tešiť.

Pri problémoch so spánkom je možné si autogénny tréning urobiť pred zaspávaním a plynule prejsť do spánku. Rovnako to platí aj pri nočnom prebúdzaní.

Ako sa ho naučím?

Je vhodné sa pre osvojenie si autogénneho tréningu zveriť do rúk odborníka. Ideálny proces trvá 3 až 6 týždňov, kedy sa v týždňových intervaloch stretávate a postupne si osvojujete jednotlivé formulky, a tiež riešite a vylaďujete prípadné problémy s nácvikom. Nácvik je individuálny-niekomu ide progresívne, iný naň potrebuje viac času.

V každom prípade námaha stojí za to a autogénny tréning prináša vytúžené ovocie v podobe pohody a vysokej sebaúčinnosti.